Kredi Kartı

  • Yazar: kredi kartı taksitlendirme
  • Kategori:
Kredi Karti
Kredi Karti

Kredi kartı kullanımı son yıllarda ciddi artış göstermiştir. 2017 yılı nisan ayı verilerine göre Türkiye’deki kredi kartı sayısı 59.500.000 adede ulaşmış durumdadır. Milyonlarca kişinin kara listede olmasına rağmen ve bu kişilerin tekrar kredi kartına sahip olma şansları en azından 10 yıl kadar bulunmazken, Gene de kredi kartlarındaki bu artış dikkate değer bir konudur. Kredi kartlarına getirilen düzenleme, limitlerin belirlenmesi, uygulanacak faizler, kart bedelleri gibi bir çok konuda kredi kartlarına düzenleme getiren yasalar devreye girmiş olsa da bilinçsiz kredi kartı kullanımları gene de ciddi sorun olmaya devam etmektedir.

Kredi Kartı Nedir?

Kartı almış olduğunuz bankanın belirlenen limit dahilinde kart sahibine sunduğu kullanım limitini harcamaya yarayan karta kredi kartı denir. Aslında bankanın size verdiği limitli bir krediyi ister alışverişlerde ve isterseniz de nakit olarak kullanmanıza yarayan bir karttır. Yani aslında bir kredi kullanım aracıdır da denilebilir.

Kredi Kartı Kullanım Bilinci

Ne yazık ki bu konuda çok bilinçli bir toplum olduğumuzu söylemek zordur. Ama son yıllarda getirilen düzenlemeler sayesinde bilinçli kredi kartı kullanımı konusunda ciddi ilerlemeler söz konusu olmuştur. Fakat gene de bu konuda vatandaşın çok daha bilinçli davranması gerektiği çok açıktır.

Çok ciddi sosyal sorunlara yol açan kredi kartlarının yanlış kullanışı gerçekten özellikle 5-6 yıl öncesine kadar gerek bireylerin ve gerekse ailelerin önemli problemleri arasında idi.

Kredi denilen kavramı, size ait olmayan bir paranın geri ödenmesi şartı ile banka tarafından size borç olarak verilmesidir şeklinde özetleyebiliriz. Yani bankadan bir borç alma durumu söz konusudur. Kredi kartında da durum farklı değildir. Kullanmanız için bankanın size açtığı bir kredidir ve bunu bankanın size verdiği bir kart yardımı ile yapmaktan öte bir şey değildir. Bankanın kredi kartına açtığı limit miktarı ne ise o miktarı kişi ister bir günde ister ise günlere bölerek harcama özgürlüğüne sahiptir. Kullanılan limit ne kadar ise yasalarla belirlenmiş faiz oranında kullanılan limite faiz uygulanır ve kişi bu rakamı “son ödeme günü” denen dönem içerisinde geri öder. İşleyiş bu şekildedir.

Gününde Ödenmeyen Tutar

Eğer ödenmesi gereken tutar belirlenen günler dahilinde ödenmez ise bu rakama yasaların belirlediği faiz eklenir ve bu tutarın ödenmesi istenir. Eğer 3 ay üst üste faizi ile birlikte ödenmesi gereken tutar ödenmez ise bu durumda kredi kartı bloke edilir ve yasal işlem başlatılır.

Kredi kartı kullanan her kişi zaten bu durumu ve kredi kartı sisteminin nasıl işlediğini bilir ya da bilmek durumundadır. Unutulmamalıdır ki, banka size sınırsız bir kullanım hakkı vermez ve kullandığınız miktarı gününde ödemenizi ve eğer ödemezseniz faizi ile birlikte geri ödemenizi bekler. Bir süre bu ödemeyi yapmanızı bekler ve eğer ödeme gene yapılmaz ise kredi kartınızı iptal eder ve ödenmesi gereken paranın yasal yollardan tahsili yönüne gider. Durum bu kadar nettir.

İşte, özellikle bundan 6 – 7 yıl öncesine kadar çok daha fazla haberlerini duyduğumuz kredi kartlarından dolayı oluşan mağduriyet haberlerinin sebebi, bilinçsiz kredi kartı kullanımından dolayı bu geri ödemelerin bir türlü yapılamayışı ve işleyen faizler yüzünden borcun katlanarak çoğalmasıdır.

Bilinçli Kredi Kartı Kullanmak İçin Öneriler Nelerdir?

Öncelikle borç alınış bir parayı kullandığınızı ve bu parayı geri ödemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu bilinç her kredi kartı kullanan kişi de oluşmalıdır. Her ne kadar kredi kartlarına belirlenen limitlere bir düzenleme getirilmiş olsa da gene de limitler kişinin aldığı maaşa göre yüksek seviyelerde olabilmektedir. Dolayısı ile kredi kartını kullanan kişi kendi aylık kazancını ve diğer giderlerini iyi belirlemeli ve karttan harcamaları ona göre yapmalıdır. Yani bir gelir-gider dengesini kişinin iyi saptaması gerekmektedir. Bu manada uzmanların söylediğine kulak verilecek olunursa, bir kişi maaşının en fazla 1/3’ü kadar ay içerisinde harcama yapmalıdır.

4500 lira maaş alan kişi ay içerisinde en fazla 1500 liralık bir harcama yapmalıdır. Bu durumda yaptığı harcamanın geri ödemesi kişiyi zorlamayacak düzeydedir. Eğer yaptığı harcamanın asgari dizeyini ödeyecekse 150 ile 300 lira arasında (bankaların geri ödeme oranı farklılık göstermektedir) bir ödeme yapması gerekecektir. Ve bu da kişiyi hiç zorlamayacak bir limittir.

Bu dengelere dikkat edildiği taktirde kredi kartı kullanan kişiler zorlanmadan bu kartın faydalarından yararlanabileceklerdir.

Çünkü bu kartlar kişiye taksitle ürün alma imkanı vermekte, parasız kalındığı anlarda imdada acil olarak yetişmektedir. Anlaşılacağı gibi kredi kartları ancak lüzum hissedildiği durumlarda kullanılmalıdır. Eğer bir alışveriş esnasında kredi kartı kullanımına gerek yok ise ve nakit ödenebilecek bir durum var ise sırf kart var diye kredi kartı kullanılmamalıdır. Gerekli hallerde kullanım bilincine ulaşmak en önemli detaylardan birisidir. Zaten kredi kartının amacı da budur. Gerekiyorsa kullanmak için bankadan alınan bir kredi izinden başka bir şey değildir. Ama “gerekiyorsa” kelimesinin kredi kartı kullananların mutlaka uymaları gereken bir uyarı olduğunun bilinmesi gerekir.

Kredi Kartından Asla Nakit Çekmeyin

Kredi kartı asla nakit çekim için kullanılması gereken bir araç değildir. Çünkü nakit çekim halinde bankanın uygulayacağı faiz şu anda bankacılık sisteminde işletilen en yüksek faizler arasındadır belki de ne yükseğidir. Çok ama çok gerektiği durumlarda ve o da çok yüksek meblağ değil ancak işinizi görecek kadar nakit çekmeye dikkat edilmelidir.

Anlaşılır olsun diye şu örneği vermekte fayda var. 100 liralık bir alış veriş yaptığınızda geri ödenecek minimum rakam 10 ile 15 lira arasındadır. Oysa 100 lira nakit çekim yapıldığında geri ödenecek minimum rakam ise bankalardan bankaya değişmekle birlikte ortalama 25 lira arasındadır. Dikkat edildiğinde nakit çekime uygulanan faizin oldukça yüksek olduğu görülecektir ve elbette bu sadece 100 lira çekildiğindeki rakamdır. Çekilen rakam ne kadar çok ise geri ödenecek miktar çok daha yüksek olacak ve cebinizden boşu boşuna gereksiz faiz bedeli çıkmış olacaktır.

Kredi kartı bir alışveriş aracıdır ve ancak alışverişlerde ve kullanılması gereken hallerde devreye sokulması gereken bir bankacılık aracıdır. Bunun kart sahiplerince iyi uygulanması ve bir kullanış bilinci halini alması gerekmektedir.

Artık bankalar eskisi kadar rahat ve sorumsuz bir şekilde kart dağıtmamaktadırlar. Özellikle 90’lı yılların ortalarından itibaren sorgusuz sualsiz kart vermeye başlanmış ve kişinin aldığı ücrete, kaç kart sahibi olduğuna, ödeme performansına bakılmaksızın milyonlarca kart dağıtılmıştır. Ve bu süreç yaklaşık 10 yıl kadar devam etmiş ve yanlış kredi kartı kullanımından ve toplumumuzun bu bilinci kazanamamasından dolayı bir toplumsal sorun halini almasının ardından bu uygulamalara bir düzen getirilmiştir. Artık bankalar her köşede ve her alışveriş merkezlerinde her formu doldurana kredi kartı vermemektedirler. Bu bir anlamda biraz düzenleme getirmiş ve daha önceden kart alıp ödeyememiş ve kanuni işleme maruz kalmış kişilerin 8 – 10 yıl kadar yeniden kart sahibi olamamaları sonucunu getirmiştir. Bu uygulama ister istemez bir düzenleme ve kredi kartı kullanımında bir bilinç oluşturmuştur. Çünkü kartı kullanan kişi kartının iptal olması durumunda uzun bir süre kredi kartı kullanamayacağını ve hatta bankadan ihtiyacı olması halinde kredi dahi çekemeyeceği bilincine kavuşmuş durumdadır.

Yukarıda açıklanan bilgilerden anlaşılacağı gibi kredi kartı bilinçli kullanıldığı zaman çok güzel bir yardımcıdır. Kişiye avantaj sağlayan bir araçtır. Kredi kartı kullanan kişi kredi kartı yardımı ile bir çok şeyi taksitle alabilmekte, tatilini taksitle ödeyerek yapabilmekte, kılık kıyafetini ya da marketten alışverişini yapıp taksitle ödeyebilme avantajına sahip olmaktadır.

Bilinçsiz kullanım halinde ise biriken faizler neticesinde borç ödenemez hale gelmekte ve sonrasında kişiye hiç hoşlanmayacağı ve çok üzüleceği durumlar yaşatmaktadır.

h1 = “Kredi Kartı borç car” h1_use_theme_fonts = “evet” h1_font_container = “FONT_SIZE: 20px | color:% 23000000 | LINE_HEIGHT: 24px” el_class = “third_bg_color” btn_link = “url: http% 3A% 2F% 2Fwww.altinkayalar.com % 2Filetisim% 2F |||” h2_link = “|||”]

 Kredi kartı borç taksitlendirme

[/ vc_cta] [/ vc_column] [/ vc_row]