ATM de döviz bozdurma Mümkün Mü?

Genellikle yurt dışından gurbetçiler ve turistlerin mağdur olmaması için ve bankaların dışarıdan gelen dövizi elinde tutması için bulunmaz bir fırsat olan ATM de döviz bozdurma işlemi ile ilgili sizlere bilgiler aktaracağız. Bu tür işlemler kullanıcıdan daha çok bankayı memnun etmektedir.

İnsan yaşantısında beklenmedik sonuçlar her daim yaşanmaktadır. Bunlardan biri de TL ihtiyacınızın olduğu zamanda cebinizde döviz olmasıdır. Gün içerisinde ve hafta sonu değilse döviz bürolarından rahatlıkla bu dövizleri TL’ye çevirerek ihtiyaçlarınızı sağlarsınız. Ancak ya mesai saati dışında veya yakınlarda döviz bürosu yoksa ne yapılmalıdır? İşte bu makalemizde bu konuyu sizlerle paylaşacağız.

ATM de döviz bozdurma Mümkün Mü?

Gelişen teknolojinin verdiği imkânlar doğrultusunda hayatımızı kolaylaştıran unsurlardan biri de ATM’lerdir. ATM’ler hangi bankaya ait olursa olsun birçok bankacılık işlemleri için bizlerin en acil durumlarında bile 7/24 işlem gerçekleştirebileceğiniz mekanizmalardır. ATM’de döviz bozdurmak mümkün mü? Diye kafanızda bir takım sorular olabilir. Gelin öyleyse ATM’lerden nasıl döviz bozdurulurmuş öğrenelim…

ATM de döviz bozdurma

Şu dönemde ATM’lerden birçok bankacılık işlemi anlık olarak 7/24 gerçekleştirilmektedir. Ancak ATM’lere yanıysan son özellik ise döviz bozan ATM olmuştur. Bu özelliğe nerdeyse tüm bankaların ATM’leri sahiptir. Ve üstelik kartsız da döviz bozdurulabilinmektedir. Ancak eski mekanizma kullanılan ATM’lerin de olduğu gerçeğini paylaşmak gerekir. Bankaların rekabet için de olmasından dolayı teknolojik yenilikleri en önce bünyesine katan kurumlar olması da döviz bozan ATM sayısının bir hayli artmasına neden olmuştur. ATM’ler, genellikle yan yana olduklarından dolayı herhangi bir bankanın ATM’sinin döviz bozdurma özellikli olmasının ihtimali oldukça yüksektir.

Hangi ATM dolar bozar hangi ATM Euro bozar gibi düşüncelere kapılmayın. Çünkü tüm ATM’ler ortak döviz bozdurma işlemi gerçekleştirmektedir. Döviz bozdurma konusunda en rahat işlem yapabileceğiniz bankalar ise, şu an da Yapıkredi Bankası ve Ziraat Bankası olarak bilinmektedir.

PTT bankası döviz bozar mı diye bazı sorular da dikkatimizi çekmektedir. PTT son zamanlardaki bankacılık faaliyetlerini inanılmaz bir şekilde arttırarak bankacılık sektörünün gözdesi hale gelmiştir. Bu durum sonucunda yenilenen ATM ‘leri ile birlikte PTT, hem dolar hem Euro para birimlerini TL cinsinden bozdurma işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bunun dışında diğer döviz cinslerinin de bozdurulduğunu belirtelim.

ATM’lerdeki döviz bozdurma işlemlerinde yaşayabileceğiniz herhangi bir sıkıntı da ATM başından ayrılmadan, banka yetkilileri ile iletişime geçmeniz daha faydalı olacaktır.