İnternette Yapılan Ödemeler Rekor Kırdı

İnternette Yapılan Ödemeler =Tüketimde çılgınlık aşamasında olanlar da olmayanlar da her fırsatta ihtiyaç duydukları ürünleri satın almakta.  Bunların çoğunun ödemesini kredi kartı vasıtasıyla yapmaktadır. Çoğu kişide birden fazla kredi kartı bulunmakta, cüzdanlarda para taşıma derdi olmadan dolaşım ve alışveriş yapabilme rahatlığı sağlamaktadır. İnternetten yapılan kartlı ödemelerin 2017 Mayıs ayı  önceki yılın mayıs ayına göre %46’lık bir artış olduğu görülmüş. Bunun da 8,5 milyar liraya karşılık geldiği belirlenmiştir. Hemen herkesin evinde olan ve ulaşımın çok kolaylaştığı internetin sağladığı ödeme kolaylığı ile evden çıkmadan yapılan kart ödemeleri kişilere zaman kazandırmakta, günün yorucu temposunda nefes aldırmaktadır.

BKM’ye göre rekor kırıldı

1990’da kurulan 13 adet Türk kamu ve özel bankalarını kapsayan BKM tarafından toplanan veriler ışığında 2017 mayıs ayında internetten yapılan ödemeler rekor kırdı. Geçen yıla göre % 14 düzeyinde bir artış gösteren ödemeler banka kartı ve kredi kartı kullanılarak yapılan harcamalar içindi. İnternet üzerinden yapılan ödemeler teknolojiye uyum sağlayan toplumun birçok kesiminde alışkanlığa dönüşmüştür. İnternetten ödemelerin çoğu kamuyu ilgilendiren vergi ödemelerinde, kara ve hava yoluyla yapılan seyahatlerde, araç kiralamada, elektronik eşya alımı ve çeşitli hizmet sektörlerinde tercih edilmektedir. Vergi ödemelerinin payı % 15 iken havayolları için % 13, elektronik eşya ödemeleri için % 12, seyahat sektörüyle ilgili ödemeler için de oran % 11’i bulmaktadır. Hizmet sektörlerinin oranı ise % 8’dir.

Tıklayın, yaşamı kolaylaştırın

Durum göstermektedir ki internet, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar sadece zaman geçirmek için kullanılmamakta, yaşamı kolaylaştırıcı yönleri de keşfedilmiş bulunmaktadır. İnternetten yapılan ödemeler % 46’lık artışı bununla açıklanmaktadır. Kartlı toplam ödemelerin % 15’i internet ödemeleri biçimindedir.

Bankalar günlük yaşamımızın ve ihtiyaçlarımızı karşılamanın temel yolları içine girmiştir. Çalışanların büyük çoğunluğu ücretlerini, emeklilerin de büyük çoğunluğu emekli maaşlarını bankalardan almaktadır. Banka kartları ile kredi kartlarının sağladığı kolaylıkları tartışmak gereksizdir. Cebimize kadar giren internetle tüm yenilikler takip edilebilmekte, anında birkaç tıklamayla alışverişler ve ödemeler yapılabilmektedir.

Her cüzdanda en az iki kredi kartı olduğu düşünüldüğünde internette yapılan ödemeler bakımından yüksek seviyelere ulaşması ve hatta rekor kırılması normal kabul edilmelidir. Özel günlerde, bayramlarda artan tüketimler paralelinde internet bazlı ödemeler de artış göstermektedir. Kurban bayramı yaklaşırken bayramlık ve kurbanlık alımlarının bir bölümünde kredi kartı kullanılacağı ve yine ödemelerde internetin kullanılacağı beklenmektedir. Bankacılık işlemlerinin ve çeşitli ödemelerin internet üzerinden yapılmasının artarak devam edeceği öngörülmektedir.

İnternette Yapılan Ödemeler