Kısa vadeli kredi ile uzun vadeli kredi arasındaki farklar nelerdir

Kredi alabilmek için bir çok neden olabiliyor kimi mevcut borcunu kapatıp vadesini uzatmak isterken kimi ise ev, araba almak için kullanmak için krediye ihtiyaç duyabiliyor. İlk olarak yapmanız gereken karşılaştırma olamalı İnternet sitelerini araştırdınız ve size uygun olan krediyi çekmeye karar verdiniz. Araştırmalar neticesinde kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli mi krediye ihtiyacınızı belirlemeniz gerekiyor.

Peki ihtiyacınız olan bu kredinin uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi olmasını istiyorsunuz istiyorsunuz. Aralarındaki faiz oranları ne kadar ilk olarak sizler için şöyle bir yöntem hazırlayalım

Aylık Ödeme Miktarı

İlk olarak kendi ödeme güçlerine uygun krediler çekmeleri gerektiğini söylüyoruz. Yani eğer sizin geliriniz 2.000 TL ise aylık ödemesi 1.000 TL olan kredi yerine daha uzun vadeli olması sizler için daha uygun olacak mesela aylık ödemeleri 500 – 750 TL arası olan kredileri tercih etmeleri gerekiyor.

Eğer çekmek istediğiniz miktar 5.000 TL olarak bir kredi çekmek istiyorsanız ve bunu 6 veya 12 ay da ödemeye karar vermişseniz aylık olarak 850-900 TL arası bir ücret ödemeniz gerekiyor. Eğer aylık parayı ödeyemeyecek durumdaysanız vadeyi uzatmanız sizin için en mantıklı yoludur 5.000 TL’yi 18 aylık olarak çekebilirler böylece ayda 320 TL ödeyerek 1.5 yılda borcunuzu ödemiş olursunuz.

Toplam Ödeme

Toplam ödeme kredi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, 5.000 TL’yi 6 ayda geri ödemek istediğiniz zaman 5.200 ile 5.400 TL arasında değişen rakamlarda ödüyorsunuz. Eğer bu parayı 18 ayda ödemek isterseniz yaklaşık olarak 5.700 ile 5.900 arasında değişen rakamlarla ödemiş oluyorsunuz. Kısacası vade uzarsa faiz oranıda yükselmektedir vade kısa olursa faiz oranı düşmektedir.

Faiz Oranları

Faiz oranları bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Ödenmesi gereken borç ödenmediği zaman faiz oranları katlanmaktadır.

Borç Bitiş Tarihi

Borcunuzun başlamasıyla belirlenen tarih arasında ödenmesi gereken tutar ödeme yapacağınız hesaba aylık olarak gelir ve tahsil edilir bu kaç ay anlaştıysanız o aya kadar devam eder.

Kampanyalar

Bankaların kampanyalarını takip ederek uygun bir şekilde faiz oranları düşük kredi çekebilirsiniz. Bankalar müşteri kapabilmek için 36 aya kadar uygun faiz avantajlarıyla kredi verebiliyorlar.