KKB Puanı Nedir?

KKB Puanı Nedir? Neden Düşer?

Açılımı Kredi Kayıt Bürosu olan KKB, sizlerin bugüne kadar yapmış olduğunuz kredi çekimleri ve ödemeleriniz, kredi kartı harcamalarınız ve ödemeleriniz ve diğer bankacılık hizmetlerini belirli bir puana göre değerlendiren birimdir. Ayrıca bu birimden kredi notunuzu da öğrenebilirsiniz. Bu birimin bağlı olduğu internet sitesi Findeks kredi notu öğrenme yöntemi ile KKB kayıtlarındaki kredi notunuzu öğrenebilmeniz mümkündür.

KKB Puanı Nasıl Öğrenilir?

KKB puanı bankacılın işlemlerinde sizin ödemeleriniz ve borçlarınızı nasıl ödediğinize yönelik verilen puanlama sitemi olduğundan dolayı, bir sonraki kredi çekim taleplerinizde bu puanın önemi oldukça fazladır. Türkiye’ kredi notu ortalaması 1300 olup; 1300 puanın altında olanlara kredi verilmesi sakıncalı görülmektedir. 1300 üzeri puana sahip olanlara ise kredi verilmesi uygun görülmektedir. Peki bu durumda KKB puanı nasıl öğrenilir diyorsanız, sizlere iki farklı yol olduğunuz söyleyebiliriz.

Bu yollardan ilki kredi çekmek istediğiniz banka ile görüşerek kredi notunuzu talep edebilirsiniz. Bankalar kredi notunuzu sizlere belirttikten sonra kredi çekip çekemeyeceğiniz ile alakalı geri dönüşler saplayacaktır.

Bir diğer yol ise Findeks internet sitesidir. KKB puanlarının yer aldığı bu siteye kayıt olduktan sonra T.C numaranız ve Cep telefonu numaranız ile sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemleri için Findeks sitesinin 4-5 TL civarında bir kesinti yaptığını da belirtmek gerekir. Site üzerinde birçok banka müşterisinin kredi notu yer almaktadır.

Kredi Notu Neden Düşer?

Birçok kredi kullanıcı bilinçli veya bilinçsiz olarak yapmış oldukları ile kredi notunun düşmesine sebep olmaktadır. Kredi notum neden düşergibi sorulara cevap bulamayanlar için maddeler halinde kredi notu neden düşermiş inceleyelim.
  • Kimi insan kredi kartı taksitini asgari ücret üzerinden yatırmaktadır. Ancak taksitin tamamını değil de asgari ücreti yatırmanız kredi notunuzu düşmesine neden olmaktadır.
  • Kredi borçlarınızı belirlenen tarihten bir gün sonra dahi ödeseniz, kredi notunuzda önemli bir düşüş yaşayabilirsiniz. Eğer kredi ödemeniz ayın 1’inde ise ve siz ayın 2’sinde ödediyseniz, bu kredi notunuza 1 aylık gecikme olarak yansımaktadır. Kredi borcunuzun zamanında veya erkenden ödenmesi de kredi notunuzu yükseltecektir.
  • Kredi notunuz oldukça yüksek olabilir ve kredi neden çekemiyorum diyorsanız, bunu sebebi sigortasız oluşunuz ve çalışmıyor oluşunuzdur. Son çıkan yasalara göre çalışmayan ve sigortasız olanlar kredi verilmesi yasaklanmıştır.
  • Eğer birine kefil oluyorsanız kredi notunuz düşecektir. Herhangi bir şâhısa veya şirkete olacağınız kefil işlemleri sizlerin banka kredi notunuzu düşürecektir. Aynı zamanda eğer kefil olduğunuz kişi ödemelerini düzenli yapacak olursa kredi notunuz bu defa yükselme eğilimi gösterecektir. Bu durumda kefil olacağınız kişinin sizlerin kredi notunu etkileyeceğini bilip ona göre kefil olmanız gerekmektedir.
  • Banka hesaplarınızda para olmaması veya yetersiz miktarda paranın olması, aylık gelirinizin değişmeli ve düşük olması kredi notunu düşüren sebepler arasındadır.