Kara Liste Nedir ve Neden Girilir ? Listeden Nasıl Çıkılır ?

  • Yazar: kredi kartı taksitlendirme
  • Kategori:

KARA LİSTE

Kara Liste Nedir ve Neden Girilir?

Belirli bir kuruma karşı ödenmesi gereken borçların aksatılarak ödenmemesi durumunda tüketici hakkında yasal işlem başlatılması onun kara listeye dahil edilmesi demektir. Yani hakkında ödemediği kredi borçlarından dolayı yasal işlem başlatılmış kimselerin tümü kara liste adı altında anılmaktadır. Kara listeye girilme nedeni ise, herhangi bir kredi borcunun sıralı en az 2 taksitinin ödenmemesidir. Ayrıca bu sıralı en az 2 taksit dışında alacaklı olan kurum tarafından tüketiciye 30 gün olmak üzere de ödeme yapma süresi tanınmaktadır. Bu süre zarfında ödemelerini gerçekleştirmeye tüketiciler kara listeye alınırlar ve kurum tarafından yasal işlemler başlatılır.

Kara Listeye Alınınca Ne Olur?

Kurum tarafından yasal işlemler başlatılarak tüketiciye haciz getirilmektedir. Kara listeye dahil edilen tüketicilerin eğer üzerlerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul veya araç varsa bunlara haciz konur. Eğer kara listede yer alan tüketicilerin üzerlerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul veya araç bulunmuyor ise tüketicinin sahip olduğu maaşın ya da banka hesaplarının bir kısmına haciz konulabilir. Eskiden olduğu gibi hakkında haciz işlemleri başlatılan tüketicinin ev eşyalarına haciz konamaz. Çünkü bu artık yasal bir suçtur. Ayrıca kurumlar açısından da hoş bir reklam olmamaktadır.

Nasıl Çıkılır?

kara liste
kara liste

Kara listeden çıkabilmek için borçlu olan tüketicinin tüm borçlarını kapatması gerekmektedir. Sadece bu şekilde kara listeden çıkılabilmektedir. Ayrıca listeden çıkılması durumunda tüketici halen finansal kurumlar tarafından kara listede muamelesi görmektedir. Bu algıyı yok edebilmesi için de kendisine ait olan kredi notunu yükseltmeli ve daha sonradan sahip olacağı kredi ödemelerini aksatmadan yapmalıdır. Bu şekilde finansal kurumlar açısından daha güvenilir bir hissiyat uyandırarak birçok hizmetten faydalanabilmesi söz konusudur. Yani yeni bir sayfa açabilmek için tüm borçları kapatmak yeterli değildir.