Kredi Kartı Taksit Sınırlandırması

Kredi Kartı Taksit Sınırlandırması Neler Getirdi ?

Kredi Kartı Taksit Sınırlandırması Hangi Alanlarda Kısıtlama Yaptı ?

İlk olarak sizlere daha önceden yapmış olduğunuz kredi kartı harcamaların da 36 aya kadar taksitlendirme yapabiliyordunuz. Şimdi ise BDDK yapmış olduğu açıklamada sadece 9 taksit yapma imkanı veriyor. Fakat yapılan bu açıklama sonucu; İç piyasalarda çok fazla bir alim gücü kalmadığı görülmesi üzere tekrar 12 taksit imkanı sunmaya karar verildi. Yapılan açıklamada ise okul ve öğrenci giderleri için 9 taksit beyaz eşya için ise 12 taksit imkanı sağlıyor. Ayrıca diğer bir konu ise banklar ile ilgili bankalardan çekilen nakit avanslarda ise banka sizlere sadece 9 ay taksit yapma imkanı sağlıyor.  Bankaların POS müşterileriyle yapacağı anlaşmalarla belirlenecek şekilde olmak kaydıyla satış noktasında doğrudan işletme tarafından yapılacak taksitlerde ise en fazla sınır olarak 12 aydır. Dolayısıyla bankalar yerine işletmelerde taksitlendirme yapmak müşteriler açısından daha avantajlı koşullar ortaya çıkarabilmektedir.

Market, cep telefonu ve akaryakıt harcamalarında hala taksit yoktur. Fakat bu işlemi ise bazı bankalar yüksek alışveriş  yaptığınız zaman  müşterilerine mesaj olarak bildirim atıyor ve 3 ile 9 taksit arasında  sizlere taksit seçenekleri sunuyor. Ancak işletmeler farklı faaliyet sahalarına ilişkin kampanyaları tüketiciler ve yeniden satış amaçlı alım yapan işletmeler lehine değerlendirebilmektedir. Burada da her zaman nihayetinde olduğu gibi kuralları serbest piyasa ve tüketiciler belirlemektedir. Elektrik-elektronik eşya ve bilgisayar alımları ise 9 taksitten 6 aya düşürülmüştür ama istisnai olarak Beyaz eşya taksit sınırlanmasından etkilenmeyecektir.

Hava yolları demir yolları deniz yolları seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık, ve sosyal hizmetlerle ilgili harcamalar, kozmetik ve ofis malzemesi alımları ve doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, Sağlık ürünleri alımı yapıldığı zamanda taksitlendirme imkanı yoktur.

Yurt dışında yapılan harcamalarda ise  alkollü içecek ve sigara alımları, kozmetik ve ofis malzemeleri ve doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar taksit yasağına tabi tutulmuş ama kurumsal kartlarla yapılan tüm mal ve hizmet alımlarında 9 ay olan taksit sayısı 12 ay taksit imkanı sağlıyor.