Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notu nasıl yükseltilir sorusuna yanıt arıyorsanız krediye ihtiyacınız var demektir. Kredi notu yükseltme çabası içerisinde iseniz yazımızın devamını okuyun.

Bilindiği üzere ülkemizde kullanılan krediler ve kredi kartları bilinçsiz bir şekilde kullanılmaktadır. Banka müşterilerin çoğu çekmiş oldukları kredileri öderim düşüncesiyle kullanıyor ardından işi rast gitmeyen tüketiciler kredi mağdurları listesinde yer alıyor her gün kabaran bu listenin sonucunda mağdurlar tekrar bankayla işlem göremediği için kredi notu nasıl yükseltilir sorusunu da beraberinde getiriyor.

Kredi Notu Nasıl Yükselir ?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki kredi notu çok çabuk düşen bir sistemdir ancak çok hızlı yükselmeyen bir sistemle işlemektedir. Kredi notunuzu yükseltmenin en kolay yöntemlerinden biri olan banka ürünleri kullanmanız olacaktır.

Mevcut kredi kartı kullanmanız gerekiyor eğer yoksa kredi kartı almanız gerekmektedir yada kendinize hesap açtırmanız gerekiyor.

Ancak herhangi bir bankada mevcut bir kredi kartınız var ise kredi notunuzun yükselmesi için iyi bir fırsat bu bankacılık ürünlerini aksatmadan düzenli bir şekilde kullanarak kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün.

Kredi kartınızdan taksitli yada peşin nakit avans yerine, alışveriş yapmayı deneyin yani kredi kartınızı alışverişlerde kullanın ve ödeme günü geldiğinde ödemelerini düzenli bir şekilde yapmaya özen gösterin.

Kredi kartınızın dönem borcunun asgari tutarını yatırmak yerine gelen ekstre borcunu tamamını ödemeye özen gösterin. Ekstre borcunuzun tamamını öderken küsüratların fazlasıyla da ödenmesinde fayda var.

Mesela şu şekilde olmalı eğer dönem borcunuz 255 TL ise bankaya ödeme yaparken düz hesap yaparak 260 TL yatırın. Bu şekilde ödeme yaparak güven kazanmış olursunuz Kredi notunuzun artmasında en doğru kararlardan biridir.

En önemlisi sürekli bankalara kredi başvurusunda kesinle bulunmayın bu süreç uzun sürdüğünden beklemenizi öneririz kredi notunuz yükseldiğinde bankalar sizi zaten arayacaktır.

Kredi Notumu nasıl öğrenirim

Kredi notunu öğrenmenin bir çok yolu vardır.

  • Findex aracığıyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz
  • Bankaların internet şubesiyle internet bankacılığı aracığıyla kredi notunuzu öğrene bilirsiniz.
  • Bankaların ATM'lerinden öğrenebilirsiniz.
  • Yada Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom telefon bayilerine giderek telefona alacağınızı söyleyerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz bu yöntem hem beleş hemde pratik bir yöntemdir.