Ne Kadar Kredi Çekebilirim ?

Ne Kadar Kredi Çekebilirim diyorsanız ve krediye ihtiyacınız var ise çekebileceğiniz kredi hakkında kısa bilgiler sunacağız. Kredi çekebileniz için çeşitli nedenleriniz olabilir. Konut kredisi, Taşıt kredisi yada ihtiyaçlarınzı giderebilmeniz için kredi çekebilirsiniz ancak kredi çekmeden önce mevcut kredinizin olup olmadığını ve bu kredileri düzenli ödeyim ödemediğinizi mutlaka kontrol edin.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim ? Mevcut Gelir durumu çekilecek kredi tutarını etkiler mi?

Çekmek istediğiniz kredi tutarı mevcut gelirinize göre değişiklik gösterebilir. Aylık ödenmesi gereken taksitlerin toplam tutarı, evdeki gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenlenmektedir. Bunununla birlikte  ödemekte olduğunuz başka bir kredi yoksa, aylık taksidi hane gelirinin yarısına denk gelecek tutarda kredi alabilirsiniz. önceden çekmiş olduğunuz ve Ödemekte olduğunuz başka krediler var ise buna göre bir hesap yaparak bu kredilerin aylık taksit ödemelerini de eklemeniz gerekiyor.

Kredi notu çekilecek kredi tutarını etkiler mi?

Kredi notunuz tabi ki almak istediğiniz kredi tutarını mutlaka etkiler. Kredi notu, sizin finansal geçmişinizi yansıtan sayısal bir değer olduğundan bankalar direk olarak buraya bakmayı tercih eder. Kredi notunuzun yüksek ise ödemelerin düzenli olması ödemeler konusunda güvenilir olduğunuzun göstermektedir ve kredi notunuzun yüksek ise kredi başvurunuzun onaylanma sürecini arttırır. Bu nedenle kredi puanınızın yüksek olmasıyla birlikte sizin alabileceğiniz kredi tutarının da yüksek olmasını sağlamaktadır.

Çekilebilecek kredi tutarı ile ilgili yasal bir zorunluluk var mı?

Aylık taksitinizin ödenecek toplam tutarı, belgelenebilir hane gelirinin yüzde 50’sini dengeleyecek şekilde şekilde hazırlanır. Eğer Aileniz ile birlikte yaşıyorsanız, tüm ailenin mevcut geliri dikkate alınır. Eğer Tek başınıza bir evde yaşıyorsanız sadece sizin mevcut geliriniz baz alınarak kredi imkanı sunulur. Her nekadar bankalar tarafından üst limit sınırlandırılması yok densede sizin durumuzu iyi ise yani geliriniz güzel ise belli bir limit aşamasında kredi alabilirsiniz. Bankalar tarafından konulan bu uygulama ön tebbir olarak tabir edilmektedir. Kısacası Bankadan Ne kadar kredi çekebileceğinizi anlamak için bankanızla görüşmeniz faydanıza olacaktır.